)
DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Ibiškování


 

Exotické ibišky přesazujeme asi do 14 dní ,co je zakoupíme. U pěstitele rostou v malých 9x9 cm.květináčcích.Jakmile je máme doma,zkontrolujeme zda nejsou ibišky v květináči přerostlé.Jestli ano,je je nutné ibi ihned přesadit do trochu většího květináče,ale jen o  pár  cm!

JAK PŘESAZOVAT -

Na dno nasypeme jemný KERAMZIT ,a pak dáme kvalitní  zeminu - Canna Terra Professional (letos zkouším novou zeminu) + VERMIKULIT+PLAGRON MEGA WORM +PLANT PROTECTOR ,který se dá pod kořeny a to asi 50g.Doprostřed květináče usadíme ibišek a lehce obsypeme zeminou.Vše ještě sklepneme a hotovo.Ibišek může putovat na okno,a pak se musí už jen opatrně zalévat.Květináč nesmí být moc veliký to by ibišek špatně rostl a kořeny by uhnily.Stačí tak o 1 -2 cm větší květináček.Po přesazení nezalévám, čekám 2 dny a pak teprve zaliji.Žádné prolévání,jak je zvykem,proto dávám důraz na opatrné zalévání! Totiž jakmile se hlína s kořeny přemokří,ibišku uhnijí kořeny a velice těžko se zachraňuje.Jednoduchá metoda jak poznat že ibišky jsou zalité je - zdvihněte květináč a hned poznáte kolik vody ibišky mají .Když se vám zdá lehký je potřeba zalít,když těžký nezalévat a nechat vyschnout A důležitá věc,hlínu na povrchu sem tam zkypřit kořeny pak lépe rostou.A zalévejte jen odstátou vlažnou vodou.Někdy je na povrchu zem suchá,pak se zdá že ibišek je třeba zalít. Jenže u kořenů je stále ibišek vlhký a jak zjistíme aby jsme ibišek nepřelily? Jednoduše zastrčíme ke kořenům dřevěnou tyčku a ta nám vždy poví kolik je třeba vody.Když je tyčka mokrá počkáme až zemina vyschne.Je to jednodušší ,jak se pořád dívat na kořeny.A taky docela důležitá věc je - jakmile ibišky dorazí ,zkontrolovat úvazky - /roubování / já hned odstraňuji pásky aby se tam nedržely plísně.Tím taky zkontroluji,jak je ibišek naroubovaný.Když se mi místo roubování nezdá,přetřu jej přípravkem na roubování. Viz množení ibišků.

PRO KLASICKÉ IBIŠKY POUŽÍVÁM NA HNOJENÍ SILNÉ HNOJIVO,KDE JE HODNĚ FOSFORU / je na květ /  Pro Tropické  ibišky používáme hnojiva,kde je koncentrace N-P-K nižší.Na amerických stránkách jsem se dočetla,že tyto šlechtěné ibišky mají odlišné požadavky na hnojení.Nesmí se přehnojit fosforečnatými hnojivy,jinak rostlina chřadne,KOŘENY UHNÍVAJÍ a ibišek umírá.Těmito hnojivy se jen dělá postřik na list.Chce to hnojit s mírou aby se kořeny nezasolily. Na zasolené kořeny je výborný přípravek - Canna Flush.

 

PÉČE O IBIŠKY -

Když teplota klesne pod 15°C ,ibišky které mám venku putují domů.Preventivně prohlédneme rostlinu a ošetříme přípravkem proti škůdcům.Používám jen bio přípravky.U nás jsou moc silné,rostliny - ibišky na ně reagují hodně špatně.V zimě se u těchto ibišků tvoří plíseň na povrchu substrátu,když je máme v chladnější místnosti,proto je vhodné preventivně zeminu zalít - PREVICUREM a nebo jiným přípravkem se shodným složením. Tento přípravek zničí spory hub i plísní.Taky se používá silně naředěné Savo.POZOR ! Savo i Previcur nepoužívat na substráty s Trichodermou ,přípravek vše zničí...pak je nutno opět dodat do zeminy tyto houby.A nebo to udělat obráceně,nejdříve prolít kořeny Previcurem a až pak sázet do zeminy s trichodermou a jinými prospěšnými houbami.. 

Poslední dobou jsem začala používat na sázení i tuto zeminu od Forestiny a to - supresivní substrát na pokojovky.Je dost jemný,ale když se smíchá ještě se zeminou s  kokosovým vláknem a přidá Perlit,je výsledek super! 

klik

 

 

    

Nové 2020 tropické ibišky, po přesazení se okamžitě vzpamatovali ..

 

a ty samé ibišky před přesazením ! 

 

 

 

 

 

JAK MNOŽIT ROSTLINY- 

DALŠÍ PŘÍSADY DO ZEMINY-

VERMIKULIT -    do substrátu pro rostliny. Díky svým jedinečným vlastnostem se výborně hodí jako přídavek do substrátů pro rostliny - např. africké fialky, orchideje, kaktusy, růže a mnoho dalších. Také se využívá pro předpěstovávání sazeniček zeleniny. S ničím nemíchaný se dá použít i jako substrát pro klíčení semen.

LÁVOVÁ DRŤ  -   představuje moderní přírodní dekorační materiál s pozitivními účinky. Je vhodná pro okrasné zahrady, předzahrádky, ale i různé použití v interiéru. přírodní materiál - nahrazuje mulčovací kůru, na rozdíl od ní se nemusí pravidelně obměňovat,je stálá, výborně odolává povětrnostním vlivům ,chrání půdu před vysycháním - zadržuje vodu ,zabraňuje prorůstání plevelů.dekorativní materiál jak pro interiéry,tak pro venkovní plochy.

ZEOLIT -  Jemnější frakce je lépe použít do menších květináčků nebo pěstebních nádob, hrubší frakce se doporučují použít do květináčů větších objemů,pro rostliny s dlouhodobým pěstováním.

 

V čem pěstovat ibišek-

http://internationalhibiscussociety.org/new/index.php/hibiscus-how-to/how-to-articles/growing-hibiscus-in-pots

 

 

 DALŠÍ KVALITNÍ ZEMINY S TRICHODERMOU -

 https://www.growmarket.cz/zeminove-substraty

 

Moje oblíbená zemina,na výběr hodně druhů- 

https://nashgrowshop.cz/88-plagron

 

Canna Professional - 

 

 

 

 

klikni

 

 

květináče na přesazování  -

 

Flag Counter

 

 

Žádná data nebo nastavení...