)
DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Ibiškování

Moje zkušenosti s pěstováním ibišků za posledních 30 let :)

 

 Ibišky 

můžeme namnožit tak,že vyzrálý - polodřevitý výhon dlouhý asi 10cm,ustřihneme na zdravé  mateční rostlině.Stonek by měl být na jaře zelený a v létě polodřevnatý. Řízku na spodní straně trochu seškrábeme kůru,pak lépe koření. Poté řízek namočíme do -STIMULÁTORU ,je na výběr pěkná řádka těchto přípravků.Připravíme si dobrou ZEMINU pro výsevy.- Vyberte si substrát s nízkým obsahem živin,který vytváří ideální podmínky pro klíčení semen a růst mladých rostlin a je určen i k přepichování mladých rostlin a zakořeňování řízků.V zemině uděláme kolíčkem dírku,vložíme řízek namočený do stimulátoru a pevně zatlačíme do zeminy.Pak jemně postříkáme a dáme buď pod pet flašku,nebo pod sáček či skleníček a dáme na teplé místo.Výborný pomocník je topná rohož.V zimě položíme na topení nepřímo,to znamená že na topení se dá ještě deska.Nikdy nedávat přímo! Musí se hlídat teplota a vlhkost.Každý den vše kontrolujeme,zda řízek nehnije a je dobré zeminu prolít SAVEM či - PREVICUREM.A jak jsem již psala v článku - množení ibišku semeny,nesmí se dávat Previcur,když zemina obsahuje houbu -Trichodermu ! Tím by se houba v zemině zcela zničila.

Větráme ze začátku opatrně ,jen na chvilku ,později se může kryt sundat.Poznáme to podle toho ,když listy nezavadnou. Obrázkový návod.

 

 

množení zelenými řízky v Rootit kostkách na jaře..

   

    řízek 10 cm,sestřihnout list na polovinu, konec seříznout šikmo a vložit do

rootky s gelovým stimulátorem +práškovým.

a porosit  klonovacím postřikem  a dát do skleníčku.

Pokrok v množení rostlin jde pěkně dopředu a tak s těmito rootkami a stimulátory,

to jde velice snadno. 

 

  

 Řízek ibišku Bari zasazen 3.3.23. a kořinky měl už 20.3.23 ! yes laugh

borec  laugh  heart

 

 

Vhodné  substráty   na sázení . 

JAK ROUBOVAT A MNOŽIT  EXOTICKÉ  IBIŠKY OD GOMMERA - 

Roubujeme proto,poněvadž některé řízky se nedají jinak množit.Když množíme řízek ibišku klasicky do země,někdy uhnije a abychom zamezili ztrátám,tak roubujeme.V USA se roubuje na odolný ibišek  >Pride of Hankins - Pink Albo.Vyzkoušeno na těchto ibišcích  -  Hawai hibiscus  ,u nás se prodávají v Kaufu.Další dobrý podnožák je klasický červený plnokvětý(naše babičky ho pěstovaly)  - Classic red ,kořeny mu při větším zalití neuhnívají!

Nejvhodnější doba na roubování je na jaře a pokračuje i v létě. Nedají se roubovat ZELENÉ ŘÍZKY! 

Podle nejnovějších zkušeností některé rouby ibišků krásně zakořeňují v  Root kostkách  a dále

rostou jako pravokořeněné a jiné zase uhnijí. Chce to zkoušet...a které to dělají,já přesně nevím. Bohužel tyto kostky Root se po dobrém zakořenění ibi řízku musí trochu opatrně otrhat ,poněvadž drží v sobě velké množství vody a při neopatrném přelití,můžeme o nový řízek krásného ibišku přijít! :(

 Tabulka  vhodných médií pro zakořeňování řízků.

Též je vhodné při zakořeňování přidat do kostky Root  - stimulátor  výborný je tento,poněvadž médium můžeme nakapat rovnou do kostky a člověk není od toho zapatlaný :)

A nebo - Rootit cutting mist  je to sprej pro mateční rostliny i pro odebrané řízky.2-3 dny předem postříkat mateční rostliny a pak odebrat řízek a opět 2-3 dny postřikovat.Je tam 95% ujmutí.

Po zasazení roubů do kostek,dáme vše do skleníčku a nad topení (na podzim a v zimě), aby měly rouby odspodu teplo.To je pro ně velmi důležité,v chladu můžou uhnít.Vhodná je i  topná deska . Pak už jen kontrolujeme jestli rouby neuhnívají a nebo neplesniví.V tom případě se musí každý den chvíli větrat.  Dezinfekce Savem,na litr a půl vody(petka) se dává 1ml. před sázením je dobré skleníček vystříkat savem,aby měly rostliny čisté prostředí a nenapadly je různé patogeny,čistota skleníčku,květináčků i nářadí se oplatí mít v pořádku.

 A nebo se může množit osvědčeným způsobem-strčím řízek ibišku do zeminy na množení ,do zeminy udělám stimulátorem důlek a vymačkám obsah a květník strčím do boxu s víkem,kde ještě dospod dám topnou podložku.Ujmutí na 100% a nic neuhnívá! wink

S jiffy kostkami jsem ještě řízky ibišků nemnožila,takže nemám zkušenosti jak v tabletě koření.Ty jsou spíš vhodné na semínka.

Rouby (10-15 cm dlouhé) se při prodeji ošetří v slabém hypermanganu,nebo se postříkají přípravkem proti škůdcům a konce se zavoskuji.Rouby je takto možné přechovávat několik týdnů v chladu,dokud nebude vhodné počasí na množení.Já je posílám v plastové krabičce s víčkem a v bublinkové obálce jako cenné psaní a nebo doporučeně.Takto rouby přežijí bez újmy i několik dní. 

 

                                                       

 Vhodný ibišek na roubování- 

 
image

Hibiscus rosa-sinensis 'Pýcha Hankins' 

'Hibiscus Landersii'

'Pride of Hankins' je starý  kultivar Hibiscus původem z Floridy, také známý jako 'Hibiscus landersii'. Známější jako osvědčený kořenový materiál pro roubování ibišku rosa-sinensis  , protože se snadno množí, je považován za odolný vůči kořenové hnilobě, a produkuje hojnou zásobu dřeva pro stonkové řízky a podnož. I bez těchto nádherných vlastností je to krásný kultivar, který stojí za to pěstovat pouze pro květiny.

"Pride of Hankins" má lesklé, tmavě zelené listy na hustém, dobře rozvětveném keři, který dorůstá výšky asi 2 m. Má ohromující rozcuchané, dvojité květy různě popisované jako červené , tmavě růžové nebo fuchsie. "Pride of Hankins" je plodný květ a dobře roste na svých vlastních kořenech. Ačkoli květy neprodukují mnoho pylu, jsou velmi úrodné a přenášejí robustní rysy na potomstvo.překlad Googl.

 

 množení rouby

 

 

v1.06 minutě ukazují ,jak se má u řízku trochu seškrábnout kůra, aby 

pak lépe kořenil.Dobrrá vychytávka! Ale jinak ,se těmito videi neřídím,poněvadž jsou

většinou z Indie a tam mají jiné podmínky na pěstování,hlavně teplotní.

Tam jim vše zakoření raz dva laugh

 

 

 

 

 White Diamonds

 

POKRAČOVÁNÍ O  ROUBOVÁNÍ EXOTICKÝCH IBIŠKŮ -

Podnož / rostlina zakoupená v Kaufu,má většinou 3 samostatné rostliny / asi měsíc dopředu jsem  rozsadila do 3 květináčků.. rostlinu seříznu vodorovně čistým a vydesinfikovaným lámacím nožem,asi tak 15 cm nad posledním očkem,to by mělo pak táhnout mízu do roubu.Roub by měl mít stejnou sílu,jak podnož.A jestli je roub větší,tak na roubování tenké podnože není vhodný,protože by to podnož neutáhla. Pak opatrně rozříznu výhon na polovinu,asi tak 1 cm. Roub ibišku který chci naroubovat z obou stran seříznu lámacím nožem do špičky a do hladka. Řezná rána nesmí být hrubá,roub vložím do rozštěpu ,když nejde rozevřít,pomůžu si nožem. Roub srovnám a omotám spolu s  podnoží parafilmem / může se použít i  lep.páska,než se dostane cvik / A pak omotám kolem ROUBOVACÍ GUMIČKU a nebo obyčejnou gumku ,vše by mělo být hotovo do 1.minuty.Květináč putuje pod sáček,petku atd.a na okno..Každý den se musí větrat a kontrolovat,zda něco neplesniví.Asi za 3 týdny,z roubu odstraním pásku(parafilm se nemusí oddělávat,odpadne sám) ,když vidím,že roub roste. Zda je roub uchycený se pozná podle toho,že je rána zacelená a začly růst nové lístky. Sáček se odstraňuje pozvolna,jinak roub ještě může zavadat. Po odstranění úvazku ,ránu ještě zamažu ŠTĚP.VOSKEM , aby okolí roubu nevysychalo. 

 

Našla jsem na Aliexpresu roubovací sponky a pásku -  

1 TYP  rozměry neudány

2 TYP  3mm  na slabší rouby 

3 TYP  5mm ,na silnější rouby

PARAFILM  na rouby ,páska se nemusí sundavat po čase odpadne sama,okolí roubu neplesniví !

 


 

MYSLÍM ŽE TOTO JE NEJJEDNODUŠŠÍ TYP ROUBOVÁNÍ..

roubování do rozštěpu ,obrázky  -  http://dendro.mojzisek.cz/m_stepov.php

 

nejjednoduchší roubování

 


V dnešní době je už možnost si zakoupit Roubovací nůžky -

VIDEO jak zacházet s roubovacími nůžkami

 

ukázka roubování  

nastavení  českých titulků-

dát kolečko(nastavení)-titulky vypnuté-automatický překlad  - čeština 

 

http://www.hibiscusworld.com/BeersBook/7-Propagation.htm

 

http://hotrjl1.globat.com/grafting.htm

 

2021 zkouším množít ibišky v ROOTIT  KOSTKÁCH.

Rootit Rooting Sponges je 100% biologické sadbovací médium tvarované do hranolků. Obsahuje lisovanou směs kůry a nejjemnější rašeliny. Má optimální poměr vzdušnosti a vlhkosti. Obohacené o trichodermu, živiny a stopové prvky. Vhodné pro výsev semínek nebo pro zakořenění řízků. RootIt Rooting Sponges můžete s rostlinou přesadit do libovolného pěstebního média (půda, rockwool, cocos).

 

 

 

 

zasazeno 1.4.21. a 13.4.22 jsou již náznaky kořínků...

skleníček je plastový box,vespod je daná topná podložka . 

Spodní teplo na zakořeňování je hodně důležité,hlavně v zimě a na podzim !

Po zasazení do Root kostek,všechny řízky byly postříkané -

ROOT!T Cutting MIST 100ml,

Na dno boxu jsem dala perlit a převařenou vodu,která se nedotýká Root kostek.

Řízky jsem namočila do CLONEXU.Musím říct,že počáteční investice se vyplatila.

Tak rychle vše nyní koření,že práškový stimulátor se může jít zahrabat!  laugh

Skleníček větrám ob den.

Jakmile řízky trochu povyrostou,přestěhuji je do většího a vyššího boxu a nebo je už zasadím do květináčků a ještě jim budu dávat sáček,nebo petku bez víčka aby řízek větral .Když uvidím,že listy zavadají,ještě dám víčko a začnu větrat o pár dní později...

 

 

a kořínky jsou na světě :) po měsíci ibich konečně zakořenil..

 

 

Více o množení v root kostkách  ZDE. 

Jak množit v Root kostkách,překlad Googlu-

Před zasazením řízků do skleníčku, dejte postřik Clonex Mist 

To zvyšuje hladinu vlhkosti kolem listů a poskytuje výživu a stimulant, který bude produkovat rychlejší a silnější produkci kořenů.

Klíčem k úspěšnému množení je udržování  řízků v ideálním prostředí. Začněte tím, že na dno skleníku nasypete malou vrstvu  keramzitu a zalejte je dostatečným množstvím vody tak, aby na nich kostka seděla a aniž by se dotýkala vody. Se zavřenými ventilačními otvory ve skleníku to vytvoří optimální úroveň vlhkosti a daná vlhkost pomůže vyhnat kořeny z kostek směrem k vodě.

Ideální podmínky uvnitř skleníčku jsou teploty mezi 21-24 o C a vlhkost mezi 80-90%. 

Tyto podmínky by měly být udržovány během procesu množení !  Za 10 dní  začněte skleníček ventil.klapkami otevírat a řízky pomalu zvykat na sušší vzduch.Jakmile uvidíte že roubům rostou lístky a kořeny ,tak je nechte ještě nějakou dobu ve skleníčku,větrejte a sledujte zda neuhnívají.Jakmile budou vidět pořádně narostlé kořeny,tak rostliny můžete přesadit do většího květináčku s kvalitní zeminou a ještě roub pro jistotu nechat ve skleníčku,nebo pod petkou. A větrat ...

 

 

  

 

 

 

 

 KVALITNÍ  ŠTĚPAŘSKÝ VOSK NA ROUBOVÁNÍ IBIŠKŮ -

Koupila jsem  kvalitní štěpařský vosk  - KITTFORT - je z pravého včelího vosku + pryskyřice.

Po několikátém vyzkoušení na ibišcích tropících, je super rostlinám evidentně neškodí,nepálí.

 

Další vhodné vosky na bázi včelího vosku a pryskyřic:

TAFERMIT ,POMONA , JENTENRebwachs   

PARAFÍN - roztopí se na teplotu kolem 70°C a rouby se jen rychle ponoří a hned vytáhnou ,

půl na půl se šťepařským  voskem

http://www.fima-brno.cz/cz/index.php/page/5.html  

 

 

 zeminy s houbou proti padání klíčících rostlin. 

a nebo se může přidat do zeminy  -  FITOVITA GLIOREX

 

https://www.facebook.com/denis.bojcic

 

 

http://internationalhibiscussociety.org/new/

 

Flag Counter

 
Žádná data nebo nastavení...